1982 yılında İstanbul’da doğmuştur. Orta ve lise öğrenimini Mustafa Kemal Atatürk’ün velisi olduğu ve manevi kızlarını okuttuğu İstanbul Notre Dame de Sion Lisesi’nde tamamlamış ve 2001 yılında mezun olmuştur.

Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği’nde kendi döneminde tek mezun olarak bitirmiş ve aynı üniversitede Nanoteknoloji ve Nanotıp Anabilim Dalı’nda “Grafen ve Alkali Metal Katkılanmış Grafenlerin Düşük Enerjili Elektron Kırınım Desenlerinin Analizi” konulu tez ile yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Henüz üniversite öğrencisiyken başladığı iş hayatında savunma sanayii ile kamu kurumlarının ihtiyacı olan yazılım ve bilişim sistemleri alanlarında çeşitli mühendislik pozisyonlarında pek çok projede görev almıştır. Halen memleketimize faydalı olacak yerli savunma teknolojileri geliştirme projelerinde yönetici olarak çalışmalarına devam etmektedir. Memleket Partisi Ankara İli Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi olarak siyasi hayatına başlamıştır.

Toplum bilimi, tarih, yazılım teknolojileri ve sokak hayvanlarının yaşam hakları gibi alanlar ilgili alanına girmekte olup iyi derecede İngilizce ve Fransızca ile orta derecede Almanca ve İtalyanca bilen Lerzan Sencer Tiryakioğlu evlidir.

Lerzan Sencer Tiryakioğlu