1970 Yılında Ankara’ da dünyaya gelmiştir. Eğitim ve öğretim yıllarını Ankara’da tamamlamış, inşaat sektöründe kurumsal bir firmada otuz yıl Mimarlık alanında proje tasarım, teknik detay, yaklaşık maliyet, ihale dosyası, saha kontrolörlüğü, teklif hazırlama konularında Teknik Ofis Yöneticiliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Çalışmış olduğu projeler;

  • Eğitim yapıları; Yurt genelinde üniversite eğitim yapıları, milli eğitim bakanlığına ait EFİKAP kapsamında ilk ve orta öğretim yapıları, onarım ve güçlendirme yapıları alanlarında çalışmalarda bulunmuştur.      

  • Ulaştırma yapıları; Alanında İstanbul Gebze halkalı Marmaray projesi, Ankara Kızılay Dikimevi metrosu projesi, Mersin metrosu projesi ile teknik yapılarında proje hizmetleri vermiştir.

  • Sanayi yapıları; İzmir Aliağa Star petrolleri rafineri projesi, yurt genelinde kurumsal firmalara ait çimento fabrikaları, alçı plaka ve yapı harçları tesisleri, yurt genelinde çeşitli OSB’ler de fabrika yapılarında mimari proje hizmetleri vermiştir.

  • Sağlık yapıları; Marmara üniversitesi başı büyük hastane yerleşkesi, İstanbullun çeşitli ilçelerinde sağlık ocakları projelerinde çalışmalar yapmıştır.

  • Yabancı devlet projeleri; Hollanda, Rusya, Çin Irak, Suriye devletlerinde gerek kamusal gerekse özel şirketlere ait çeşitli mimari proje çalışmaları yapmıştır.

 • İş merkezleri, konut yapıları, rekreasyon tesisleri, raylı sistemler, spor yapıları, ve turizm yapılarını içeren mimari proje çalışmalarında bulunmuştur.

Mimarlık alanında ülkenin önde gelen firmalarına teknik kontrollük ve danışmanlık hizmetleri vermekte olup, ülkesinin gelişmesine katkı sağlayan Mehmet Avcı, günümüz ve gelecek nesillere katkı sağlamak amacı ile Memleket Partisi'ne katılmıştır.

Mehmet Avcı